Home > Namaszczenie chorych

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15)

,, W znaku uzdrowienia, w sakramencie uzdrowienia, jakim jest sakrament chorych, jest wyrażona pełna pomoc Boga. – Czyli nie tylko pomoc, by być szczęśliwym na tym świecie, bo to nie jest pełna prawda o życiu człowieka, ale pełna pomoc Boga, to pomoc w tym, aby człowiek się zbawił, osiągnął pełnię życia i szczęścia. A na tej drodze cierpienie i choroba mają szczególny wymiar, bo pomagają tę pełnię sensu zrozumieć. (…)Ludzie dziś często powierzchownie traktują życie. Sami uświadamiają sobie, że nie zrozumieli sensu życia dopóki nie zostali dotknięci chorobą i cierpieniem. Po tym doświadczeniu zaczynają inaczej myśleć. I pomoc, którą Bóg niesie w chorobie i cierpieniu, to nie jest tylko akt uzdrowienia. – Podczas przyjmowania sakramentu usłyszycie, że Bóg, który odpuszcza człowiekowi grzechy, czyli leczy źródło zła, „niech cię wybawi”, czyli niech sprawi, by to co doświadczasz, posłużyło zbawieniu, bo to jest najważniejsze. Ale jest i ciąg dalszy, „i łaskawie podźwignie”. Czyli jeśli będzie taka Jego łaska, niech cię przywróci także do zdrowia na tym świecie”. (Abp Józef Górzyński). Sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem żywych. Kościół naucza, że jest to sakrament umocnienia i uzdrowienia.

Sakrament chorych udzielany jest:

  • na wezwanie do chorego,  przez rodzinę, lub opiekunów.
  • w ciągu roku w naszej Parafii od wielu lat udzielany jest 8 września w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 10.00
  • podczas odwiedzin chorych z okazji pierwszych piątków miesiąca
  • podczas odwiedzin chorych z okazji rekolekcji

Kiedy wezwać księdza do chorego?

Sakrament chorych jest przeznaczony dla ludzi przytomnych. Stąd też kapłana wzywamy, kiedy chory jest przytomny, pragnie się wyspowiadać, przyjąć Komunię św. i namaszczenie świętymi olejami. Sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem żywych. Kościół naucza, że jest to sakrament umocnienia i uzdrowienia.

Co przygotować w domu chorego na przyjście księdza?

Przed wizytą księdza przychodzącego z posługą sakramentu namaszczenia chorych trzeba przygotować:

  • stolik z krzyżem, zapaloną świecą oraz szklankę z wodą.

Najważniejsze jest jednak, aby domownicy i osoby towarzyszące przygotowały się duchowo i modliły się wraz z księdzem w intencji chorego.