Przygotowanie do sakramentu małżeństwa
Informacje dla narzeczonych katolików, zamieszkałych w Polsce
- Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia stałego lub tymczasowego zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej.
- Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni zgłaszają się do duszpasterza. Przedstawiają: dowody osobiste, ostatnie świadectwo szkolne z oceną z religii i świadectwo chrztu św., wystawione nie wcześniej niż przed trzema miesiącami. To ostatnie. świadectwo powinno zawierać informacje dotyczące ewentualnego zawarcia małżeństwa i przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wdowcy przedstawiają także kościelne świadectwa zgonu zmarłego współmałżonka.
- Duszpasterz przeprowadza rozmowę z narzeczonymi i sporządza protokół na urzędowym formularzu. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa i czy pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła. Ustala się wstępnie termin ślubu i omawia sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa.
- Zawarcie ślubu kościelnego związane jest z zawarciem związku cywilnego ze względu na cywilne skutki małżeństwa. Zalecone jest zawarcie małżeństwa w formie ślubu „konkordatowego”. W tym wypadku należy przez ślubem kościelnym przedstawić zaświadczenie o stanie wolnym z USC miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Zaświadczenie jest ważne trzy miesiące; w tym czasie powinien być zawarty ślub „konkordatowy„. Narzeczeni mogą zawrzeć związek cywilny przed ślubem kościelnym; w takim wypadku mają przedstawić świadectwo z USC duszpasterzowi.
- Narzeczeni pragnący zawrzeć ślub naszej parafii są zobowiązani do uczestnictwa w katechezie przedmałżeńskiej, która obejmuje 3 spotkania, z duszpasterzem i przedstawicielem parafialnej poradni rodzinnej. Otrzymują indeksy, w których poświadcza się udział w poszczególnych spotkaniach oraz wizyty w poradni rodzinnej. Indeksy przedstawia się przed ślubem przy spisywaniu aktu zawarcia małżeństwa. Katecheza prowadzona jest w Parafii Farnej w czwartki o godz. 19.00, oprócz I – szych miesiąca i poza okresem wakacji.
- Przed zawarciem małżeństwa wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje duszpasterz, który sporządził protokół przedślubny. Zwyczajowo można z okazji zapowiedzi złożyć stosowną ofiarę na rzecz parafii.
- Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni, przystąpić do tego sakramentu przed zawarciem małżeństwa.
- Sakrament małżeństwa wymaga od narzeczonych duchowego przygotowania i przyjęcia go w stanie łaski. Dlatego Kościół wzywa narzeczonych, żeby przystąpili do sakramentu pokuty dwukrotnie: zaraz po zgłoszeniu do protokołu przedślubnego i przed samym ślubem. Narzeczeni otrzymuj karty spowiedzi wraz z rachunkiem sumienia.
- Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi.
- Akt zawarcia małżeństwa spisuje się w kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub. W tym celu narzeczeni, w tygodniu poprzedzającym ślub, zgłaszają się i przedstawiają: zaświadczenie z USC do ślubu „konkordatowego” (3 egzemplarze) lub świadectwo zawartego już związku cywilnego, dane personalne świadków ślubu wraz z numerami dowodów osobistych-( muszą to być osoby pełnoletnie). Gdy zawierają małżeństwo poza własną parafią – licencję z parafii, gdzie był sporządzony protokół przedślubny, a także, jeśli wcześniej tego nie uczynili, świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej.
- Zgodnie z powszechną praktyką, z okazji zawarcia małżeństwa składa się dobrowolną ofiarę na rzecz Kościoła.
- Praktykujący katolicy zawierają małżeństwo podczas Mszy świętej, jeśli pozwala na to organizacja liturgii w świątyni. W przeciwnym razie małżeństwo błogosławi się poza Mszą świętą, w obrzędzie połączonym z Komunią świętą.
Wykonywanie zdjęć i filmowanie podczas ślubu jest możliwe, przez uprawnione osoby, a także miejsce składania życzeń, należy uzgodnić z ks. Proboszczem. Gdyby miejsce składania życzeń miało być zanieczyszczone zostanie pobrana dodatkowa ofiara.
- Nie dopuszcza się sprawowania obrzędów zawarcia małżeństwa poza świątynią.
- Nie dopuszcza się podczas ślubu wykonywania utworów muzycznych, lub śpiewu, które nie mają charakteru religijnego i liturgicznego. Udział muzyka mającego wykonać utwór, musi być zgłoszony podczas pierwszego spotkania w kancelarii parafialnej wraz z repertuarem.
- Wystrój kościoła na czas uroczystości leży w gestii parafii po uzgodnieniu z narzeczonymi.
- Osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński w naszej parafii, a przebywające za granicą, przygotowanie do ślubu odbywają w najbliższym Duszpasterstwie Polonijnym w danym państwie.