Home > Bez kategorii > Pielgrzymka do Wilna

16-17.05.2026

Sobota godzina 2.45 parking naprzeciwko Kościoła. Grupa 55 osób oczekiwała na Autokar. Prognozy nie były nam przychylne: spodziewana temperatura w Wilnie 15-16 stopni, raczej zachmurzone niebo z możliwością opadów deszczu.( nie sprawdziła się na szczęście). Wyjechaliśmy po modlitwie i próbowaliśmy jeszcze zasnąć, całkowicie spokojni i zdani na profesjonalizm doświadczonych kierowców panów Tomasza i Dymitra. Dzień powitaliśmy wdzięczną modlitwą, tzn. tradycyjnym pacierzem, śpiewem Godzinek do NMP. Następnie odbyła się próba śpiewu ze specjalnie przygotowanych śpiewniczków. Około godziny 8.00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej w Sejnach. Po przekroczeniu granicy opiekę przejął pilot pan Lech Darski – licencjonowany przewodnik. Wielka wiedza i pasja do odkrywania zagadek historycznych, krajoznawczych z odniesieniami do posiadanego doświadczenia, oraz nawiązywanie do wartości chrześcijańskich to wszystko towarzyszyło nam podczas pielgrzymki. W godzinach wieczornych zakwaterowaliśmy się w hotelu i obiadokolacja Następnie wizyta u matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie i wieczór wileński w jednej z licznych w Wilnie piwnic, ponieważ tradycja produkcji tego napoju sięga XVI wieku. Następnego dnia po śniadaniu, a to niedziela Dzień Pański udaliśmy się pod opieką lokalnej przewodniczki pani Lucyny Voitkewič  na Mszę świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. I tak rozpoczęło się tradycyjne zwiedzanie Wilna, kościołów o Ostrą Bramą w czołówce, starego miasta, uroczych uliczek z dodatkiem bardzo osobliwych, gdzie może zaprowadzić tylko wytrawny przewodnik. Wszędzie przyglądał się nam bacznie polski wieszcz Adam Mickiewicz. Domek św. Faustyny, gdzie Pan Jezus podyktował Koronkę. Kaplica sióstr Miłosierdzia – niegdyś pracownia malarza Eugeniusza Kazimirowskiego który namalował obraz Jezu Ufam Tobie. Wizyta na osobliwym tchnącym historią i ciszą cmentarzu na Antokolu. Tam też nad całym pejzażem góruje wieża Kościoła św. Piotra i Pawła, który znalazł się  na liście najpiękniejszych na świecie kościołów katolickich   Po południu odwiedziliśmy Troki ze słynnym zamkiem zbudowanym na jeziorze i spacerowaliśmy wśród uliczek gdzie mieszkają jeszcze nieliczni Karaimowie. Następnie rejs uroczym statkiem po jeziorze i obiad na którym królowały tradycyjne litewskie kibiny (lit. kibinai), czyli karaimskie pierogi z kruchego ciasta. Jest to danie pochodzące z kuchni tatarskiej, ale wpisało się na dobre w tradycję litewską. Kibiny najlepiej smakują w parze z bulionem i tak też było. Jeszcze zakupy w  litewskim markecie gdzie kupowaliśmy kindziuki, czyli tradycyjne, bardzo twarda i długo dojrzewająca wędliny wywodząca się z kuchni litewskiej. W czasie powrotu do Bartoszyc odmówiliśmy różaniec, a następnie śpiewaliśmy piosenki, a wśród nich Hej Mazury, Barkę itp. Dziękujemy firmie przewozowej DELUX za bardzo wygodny, nowy autokar. Panu Leszkowi Darskiemu za przygotowanie całej pielgrzymki, oraz uczestnikom za to, że przyjęli naszą ofertę i stworzyli przyjazną i radosną atmosferę. Rzekomo: To be continued. Zapraszamy do Galerii.

                                                                           Opiekun duchowy

                                                               Ks. Proboszcz prał. Jan Jarosz