W Wielki czwartek obchodziliśmy pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ksiądz proboszcz, który podkreślił, że Msza jest modlitwą najpotężniejszą, skuteczną wzniosłą w której człowiek na ziemi może i uczestniczy. Dlatego papież podczas pielgrzymek na całym świecie sprawuje Eucharystię. Fundamentem nauczania św. Jana Pawła II były słowa: „ Z Eucharystii wszystko wypływa i do niej zmierza”. Dlatego Katolicy wierzą, że ofiarując Mszę świętą za zmarłych, z okazji jubileuszy, w różnych losowych okolicznościach odwołują się do potęgi i skuteczności tej modlitwy. Zaakcentowana została również myśl, że Msza jest szkołą modlitwy w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. Mszę Wieczerzy Pańskiej zakończyliśmy przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą”. Wielki piątek o godzinie 8.00 odbyła się Ciemna Jutrznia, czyli modlitwa brewiarzowa odmawiana przez kapłanów, katechetów i wiernych świeckich. Ze względu na to, że w tym jedynym dniu w roku nie sprawuje się Mszy świętej o godzinie 18.00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, składająca się z następujących części: czytanie Męki Pańskiej, uroczysta Modlitwa Wiernych, adoracja Krzyża oraz Komunia Święta. Ołtarz był pozbawiony obrusów na znak żałoby. Na zakończenie główny celebrans Ks. Wiktor Rusin w procesji przeniósł Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu. W tym rok zainspirował nas hiszpański surrealista Salvador Dali, który zobaczył rysunek św. Jana od Krzyża i rezultatem poruszenia artysty stał się słynny obraz: „Chrystus św. Jana od Krzyża”. W wielką sobotę o godzinie 8.00 Ciemna Jutrznia i od godziny 9.00 do 17.00 adoracja i w odstępach godzinnych były święcone pokarmy. Kapłani zapraszali do adoracji Jezusa w grobie, oraz do wzięcia udziału w wieczornej liturgii Wigilii Paschalnej o godzinie 18.00. Poświęcone zostały pokarmy w wioskach: Osiece, Nowych Witkach i Bukowie. Wigilii Paschalnej przewodniczył Ks. Kanonik dr Tomasz Garwoliński, dyrektor Archidiecezjalnej Biblioteki HOSIANUM w Olsztynie- nasz parafianin. Przed świątynią odbył się obrzęd poświęcenia ognia w którym spalono palmy z Niedzieli Palmowej. Została poświęcona i zapalana Świeca Paschalna na której widnieją symbole: Α i Ω i data 2026. Podczas procesji z płonącym Paschałem celebrans trzykrotnie odśpiewał aklamację ŚWIATŁO CHRYSTUSA, a wierni zapalali przyniesione świece. Wysłuchaliśmy Orędzie Paschalne (łac. Exsultet) – starożytną pieśń, przypisywaną św. Ambrożemu lub św. Augustynowi. Wysłuchaliśmy czytań ze Starego i Nowego Testament, po których zabrzmiały dzwony i organy. Została poświęcona woda, zgromadzeni wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. W poranek Zmartwychwstania o godzinie 7.00 idąc w procesji, Jezusa w monstrancji poprzedzał paschał, figura Zmartwychwstałego, sztandary i przedstawiciele Bractwa Eucharystycznego i Żywego Różańca. Liturgii przewodniczył ks. Kan. Tomasz Garwoliński. Dziękujemy szczególnie za pomoc i zaangażowanie kapłanom, służbie liturgicznej, szafarzom Komunii, pani organistce i chórowi, pani i panu kościelnym, wspólnotom modlitewnym, oraz panu Piotrowi Słowikowskiemu za dokumentację medialną. Dziękujemy wszystkim za obecność, modlitwę, a także za ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Zapraszamy do galerii.