Home > Bez kategorii > Niedziela Palmowa

Siedem dni przed Wielkanocą  wspominaliśmy triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy.  To dzień inicjujący Wielki Tydzień, czas szczególnego wyciszenia, przeżywania Paschy Jezusa – Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Od soboru trydenckiego (1545–1563) ta niedziela nazwa się Palmowa. Podczas każdej Mszy św. były poświęcane palmy, a podczas Sumy o godzinie 10.00 Mszę poprzedziło nabożeństwo przed świątynią z odczytaniem fragmentu Ewangelii przedstawiającym opis wjazdu na osiołku Jezusa do Jerozolimy. W procesji nieśliśmy palmy. Po Mszy wychodzący z kościoła podtrzymując stary zwyczaj delikatnie smagali się  poświęconą palmą w rytm znanej ludowej rymowanki: Palma bije nie zabije młode kotki stare kije. Pamiętajcie chrześcijanie, że za tydzień Zmartwychwstanie… Niegdyś panowało przekonanie, że uderzenie poświęconą palmą zapewnia zdrowie przez cały rok i chroni przed chorobami. Dziękujemy parafianom za dekorację prezbiterium w postaci dwóch okazałych palm. Wychodzącym z świątyni parafianom i gościom towarzyszyła radość zapowiadająca nadchodzące święta Paschalne.