W piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy rekolekcje. Parafianie otrzymali biuletyn BONA FIDE w którym były artykuły na temat rekolekcji, oraz program spotkań w świątyni na kolejne dni. Rekolekcje przeprowadził przedstawiciel zgromadzenia zakonnego księży Salwatorianów ks. mgr lic. Albert Poloczek. Wcześniej pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie, województwo dolnośląskie. Rekolekcjonista przybył do nas z Wrocławia. Od wielu lat prowadzi rekolekcje w wielu diecezjach i to doświadczenie było widoczne w prezentowanych kazaniach. Usłyszeliśmy, że bycie chrześcijaninem wg miary Chrystusa nie jest łatwe. Wymaga zaparcia się siebie, walki z pokusami i ułomnością. Oczami wyobraźni stanęliśmy pod krzyżem, aby Ukrzyżowany odnowił w nas obraz i żywy znak miłości. Usłyszeliśmy pytania: jaka jest twoja wiara? Jakie jest twoje życie? Pokaż jak się modlisz, a powiem ci jaka jest twoja wiara. Ksiądz Albert powiedział, że rekolekcje to strumień łaski w tym obecnym czasie, aby już i teraz przemieniać życie. Aby widzieć i czuć grzech, aby nie znieczulać serca i sumienia i nie nazywać grzechu słabością. Szatan wmawia nam, że go niema, a my mamy prawo czuć się wolnymi i możemy robić wszystko. Człowiek żyjąc bez Boga traci wizję życia wiecznego i w imię wolności może Go odrzucić. Trzeba wierzyć, że Bóg jest, mimo wszystko i wbrew wszystkim pokusom. Wierzyć i zaufać Bogu, wierzyć i żyć wiarą. Wierzyć i trwać we wspólnocie Kościoła, wspierać się modlitwą, oraz rozwiązywać problemy razem w tej wspólnocie. Matka Boża wybrała nam czas naszych rekolekcji, bo w ostatnim dniu przypadła Jej uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To nie przypadek, bo ona zaglądając do naszych serc powtarza kolejny raz: Zróbcie wszystko cokolwiek mój Syn wam powie. Ksiądz rekolekcjonista spotkał się z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im Stefana Żeromskiego i w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Kresowiaków. W świątyni odbyły się Msze święte dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im Tadeusza Kościuszki, oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im Kawalerów Maltańskich. Ponadto ksiądz rekolekcjonista spotkał się z mieszkańcami Domu Społecznej Pomocy gdzie odbyła się Msza święta z nauką rekolekcyjną. W środę przyjęliśmy zaproszenie osób starszych i chorych, których odwiedziliśmy w ich mieszkaniach. Na zakończenie rekolekcji parafianie podziękowali księdzu rekolekcjoniście za obecność, modlitwę i wygłoszone nauki, a kulminacją było uroczyste błogosławieństwo z udzieleniem odpustu. Dziękujemy kapłanom z dekanatu za posługę w konfesjonałach, księżom wikariuszom, paniom katechetkom, służbie liturgicznej, chórowi Servite Deo, państwu kościelnym, parafianom za pomoc, oraz aktywny udział w rekolekcjach wielkopostnych.




